Prodej vinného sklepa 22782 m² Chotoviny

Cena: 0 Kč, Dumrealit.cz Vám zprostředkuje prodej středověké usedlosti bývalého vodního mlýna Lapáček obklopené velkou zahradou, vzrostlým lesem, potokem a panenskými lukami.

Bohatá historie mlýna je zdokumentována zpětně až do 16 století, kdy se historické prameny zmiňují o prvním majiteli mlýna panu Jindřichu Lapáčkovi již z roku 1565. Dnešní podoba usedlosti sestává ze samotné podsklepené budovy mlýna s obyvatelnou dvojpodlažní částí, dále z větší stodoly, obyvatelného skladu s verandou, z menšího domku na nářadí, a ze samostatného sklepa zapuštěného ve skále, použitelného třeba k uchovávání vína.

Po čtyři století tu celé generace mlynářských rodů mlely mouku. Ve svých nejlepších letech poskytoval mlýn poctivou obživu postupně rodinám Lapáčků, Vodáků, Mrzenů, Brederů, Farů, Kotašků, Cikhartů, Dvořáků a Halamů a teprve až výměrem VIII/1-515.33-1952 ze 4. března 1952 bylo poslednímu mlynáři na Lapáčkově mlýně v Liderovicích čp.15 Jiřímu Halamovi nařízeno vrátit živnostenský list s odůvodněním, že více než 6 měsíců neprovozuje svoji živnost. Marná byla snaha mlynáře se odvolat, KNV v Českých Budějovicích odvolání zamítl. Mlýnská technologie byla demontována a náhon ke kolu byl zasypán. Pozemky však zůstaly pohromadě a je tak možné jeho obnovení.

Pozemky, které k usedlosti přiléhají, mají rozlohu více než 22 000 čtverečných metrů. Prochází jimi asfaltová cesta a kolem ní jsou viditelné pozůstatky náhonu a za ním zahrada, louky a na jejich druhé straně se vine čistý Košínský potok, který tvoří přirozenou hranici pozemků od západu. Od východu je usedlost zas chráněna strmou strání se vzrostlým, hustým lesem, který je také její součástí. Díky svému zapuštění pod zalesněnou stráň je mlýn Lapáček ještě i dnes oázou zelené přírody, klidu a samoty. Do civilizace odtud však přesto není příliš daleko: za vzrostlým lesem a širokým kopcem se místní silnička napojuje na hlavní dopravní tepnu z Prahy do Tábora a Českých Budějovic. Kolem mlýna vede také oblíbená cyklostezka i křižovatka turistických cest.

Budovy mlýna i hospodářská stavení si zasluhují poctivou rekonstrukci, když ta poslední z roku 2005 zůstala nedokončená. Není však mnoho podobně malebných míst, která by otevírala tak široký prostor pro fantazii i pro tolik možných využití: od běžné větší chalupy přes výletní restauraci s ubytováním, ranč pro chov koní či loveckou chatu až třeba po malou vodní a sluneční elektrárnu. Jisté je jen to, že pro své další plné využití potřebuje usedlost energického, nápaditého hospodáře s jasnou vizí a s pevným finančním i rodinným zázemím.

Že je to pro Vás až příliš velké sousto? Škoda, taková příležitost se jen tak často nepotká! Můžete se ale podívat i na další nemovitosti v naší nabídce a my Vám k nim na požádání rádi poskytneme podrobné informace. Těšíme se na Vaše zavolání! Ev. číslo: 635977.

Zobrazit celý inzerát nemovitosti: Prodej vinného sklepa 22782 m² Chotoviny

Srpen 30th, 2021 by
Jste realitka a chcete zde mít ZDARMA vlastní inzerci? Pokud máte RSS zdroj svých inzerátů, napište nám na info@dum-byt.eu.